High School Sports Schedule

0
863

Mt. Vernon’s girls soccer team takes on East Central Tuesday in a rematch of last year’s sectional championship match.

Tom Russo | The Daily Reporter

Tuesday, Oct. 3

Boys soccer

5 p.m. – Richmond vs. Mt. Vernon at New Palestine Sectional

7 p.m. – Shelbyville vs. East Central at New Palestine Sectional

Girls soccer

5 p.m. – Mt. Vernon vs. East Central at Shelbyville Sectional

7 p.m. – Shelbyville vs. New Palestine at Shelbyville Sectional

Boys tennis

5 p.m. – Greenfield-Central vs. New Castle in Mt. Vernon Regional semifinal

5 p.m. – Fishers vs. Northeastern in Mt. Vernon Regional semifinal

5 p.m. – Ethan Farrar (Richmond) vs. Jayden Saylor (Centerville) Mt. Vernon Individual Sectional (singles)

Volleyball

6 p.m. – New Palestine at Shelbyville

6 p.m. – Greenfield-Central at Anderson

6 p.m. – Eastern Hancock at Knightstown

Wednesday, Oct. 4

Boys soccer

5 p.m. – New Palestine vs. Connersville at New Palestine Sectional

7 p.m. – Richmond/Mt. Vernon winner vs. Shelbyville/East Central winner at New Palestine Sectional

Boys tennis

5 p.m. – Greenfield-Central/New Castle winner vs. Fishers/Northeastern winner in Mt. Vernon Regional championship

5 p.m. – Adam Koon (Mt. Vernon) vs. Farrar (Richmond)/Saylor (Centerville) winner Mt. Vernon Individual Sectional (singles)

Thursday, Oct. 5

Girls soccer

5 p.m. – Mt. Vernon/East Central winner vs. Shelbyville/New Palestine winner in Shelbyville Sectional

7 p.m. – Greenfield-Central vs. Richmond Shelbyville Sectional

Volleyball

6 p.m. – Greenfield-Central at Triton Central

6 p.m. – Mt. Vernon at New Palestine

6 p.m. – Eastern Hancock at Lapel

Friday, Oct. 6

Football

7 p.m. – Eastern Hancock at Shenandoah

7 p.m. – Delta at Greenfield-Central

7 p.m. – Mt. Vernon at Shelbyville

7 p.m. – New Castle at New Palestine

Saturday, Oct. 7

Boys cross country

8:30 a.m. — Mt. Vernon at Eagle Invitational (Taylor University)

10 a.m. — Dragon Invitational

10 a.m. — Eastern Hancock at MEC (Blue River Valley)

Boys soccer

2 p.m. – New Palestine Sectional championship

Boys tennis

TBD – Center Grove Semi-State

Girls cross country

8:30 a.m. – Mt. Vernon at Eagle Invitational (Taylor University)

10 a.m. – Dragon Invitational

10 a.m. – Eastern Hancock at MEC (Blue River Valley)

Girls soccer

7 p.m. — Shelbyville Sectional championship

Volleyball

9 a.m. — Mt. Vernon at Carmel Invitational

Sunday, Oct. 8

Football

7 p.m. — Tournament pairings announced