Registration for aquatic team ending today
Swim registration for the Greenfield Community Aquatic Team will be conducted from 5 to 6:30 p.m. today at the high school aquatic center, 810 N. Broadway St.
Information: swimgcat.org
nnn
Dragons hold steady, Royals jump to 6th
The Associated Press Top 10 Indiana high school football poll, with first-place votes in parentheses, records through games of Tuesday, and previous rankings:
CLASS 6A
Rank-School FPV Rcd Pvs
1. Ben Davis (16) 2-0 1
2. Center Grove (1) 2-0 3
3. Penn (1) 2-0 4
4. Carmel – 1-1 2
5. Fishers – 2-0 8
6. Cathedral – 1-1 5
7. Avon – 1-1 6
8. Carroll (FW) – 2-0 10
9. Warren Central – 0-2 7
10. Southport – 1-1 9
Others receiving votes: 11, LaPorte 32. 12, Hamilton Southeastern 22. 13, Pike 10. 14, Noblesville 6. 15, Columbus North 4. 16, Homestead 2.
CLASS 5A
Rank-School FPV Rcd Pvs
1. New Palestine (15) 2-0 1
2. Blmgtn. South (1) 2-0 2
3. Ft. Wayne Snider (2) 2-0 3
4. Columbus East – 2-0 4
5. Mishawaka – 2-0 5
6. Westfield – 2-0 8
7. Decatur Central – 2-0 9
8. Zionsville – 2-0 NR
9. Terre Haute South – 1-1 6
10. Whiteland – 1-1 7
Others receiving votes: 11, Kokomo 16. 12, Plainfield 6. 12, Terre Haute North 6. 12, Ft. Wayne North 6. 15, Castle 4. 16, Lafayette Jeff 2.
CLASS 4A
Rank-School FPV Rcd Pvs
1. Evansville Reitz (17) 2-0 1
2. Plymouth (1) 2-0 2
3. Jasper – 2-0 3
4. Andrean – 2-0 4
5. Roncalli – 1-1 5
6. Northridge – 2-0 6
7. East Central – 2-0 7
8. Lowell – 2-0 9
9. New Prairie – 1-1 10
10. Northview – 2-0 NR
Others receiving votes: 11, Leo 54. 12, New Haven 16. 13, Ev. Central 14. 13, Beech Grove 14. 15, E. Noble 10. 15, Kankakee Valley 10. 17, Ev. Harrison 8. 17, Munster 8.
CLASS 3A
Rank-School FPV Rcd Pvs
1. Bishop Chatard (11) 2-0 2
2. Gibson Southern (3) 2-0 3
3. W. Lafayette (2) 2-0 4
4. Ft. Wayne Luers (1) 1-1 1
5. Heritage Hills – 2-0 6
6. Mish. Marian (1) 2-0 9
7. Yorktown – 2-0 10
8. Brownstown – 2-0 NR
9. Guerin Catholic – 1-1 5
10. Hamilton Heights – 1-1 7
Others receiving votes: 11, Tri-West 38. 12, Brebeuf Jesuit 26. 13, Jimtown 18. 14, Batesville 12. 15, Culver Academy 4. 15, Southridge 4. 17, Tipton 2. 17, N. Montgomery 2. 17, Charlestown 2. 17, Hammond 2.
CLASS 2A
Rank-School FPV Rcd Pvs
1. Ev. Mater Dei (17) 2-0 1
2. Cardinal Ritter (1) 2-0 3
3. Heritage Christian – 2-0 9
4. Whiting – 2-0 7
5. Monrovia – 1-1 6
6. Eastern Hancock – 2-0 8
7. Triton Central – 1-1 2
8. Woodlan – 2-0 10
9. Scecina – 2-0 NR
10. Eastbrook – 2-0 NR
Others receiving votes: 11, Winamac 44. 12, Oak Hill 40. 13, Winchester 34. 14, Bremen 30. 15, Northeastern 10. 16, N. Putnam 8.
CLASS A
Rank-School FPV Rcd Pvs
1. North Vermillion (10) 2-0 1
2. Laf. Catholic (8) 2-0 2
3. Pioneer – 2-0 3
4. Linton – 2-0 4
5. Tri-Central – 2-0 5
6. Shenandoah – 2-0 6
7. LaVille – 2-0 7
8. North White – 2-0 8
9. Southern Wells – 2-0 9
10. Adams Central – 2-0 NR
Others receiving votes: 11, Fountain Central 22. 12, Perry Central 20. 12, Tecumseh 20. 14, Attica 18. 15, Sheridan 12. 16, Monroe Central 10. 17, Lutheran 2. 17, S. Newton 2. 17, S. Putnam 2. 17, Springs Valley 2.
nnn
Prep calendar
Today
Boys soccer
Mt. Vernon at Noblesville, 6:30 p.m.
Girls soccer
Mt. Vernon at Warren Central, 7 p.m.
Volleyball
Greenfield-Central at New Palestine, 6 p.m.
Mt. Vernon at Delta, 6 p.m.
Blue River Valley at Eastern Hancock, 6 p.m.
Girls golf
Lawrence Central at New Palestine (Hawk’s Tail), 4:30 p.m.
Eastern Hancock at Cambridge City Lincoln, 4:30 p.m.
Boys tennis
Yorktown at Mt. Vernon, 5 p.m.
Morristown at Greenfield-Central, 5:30 p.m.
Shelbyville at New Palestine, 5 p.m.
Friday
Football
Mt. Vernon at Greenfield-Central, 7:30 p.m.
New Palestine at Yorktown, 7:30 p.m.
Eastern Hancock at Indian Creek, 7 p.m.