Greenfield-Central students honored

There were 296 Greenfield-Central students honored at Monday’s school board meeting for Celebrate Excellence, which recognizes achievement in academics, athletics and extracurricular activities. Here are the honorees.

Teachers and coaches in the Noetic Math Challenge

Jamie Lowes, Amy Knerr, Debbie Hon, Kathy Spivey, Wanda Smith, Andria Cherry, Lisa Leliaert, Donnie Turner, Nick Bastin, Amber Rush, Kristin Evens, Caitlin Gordon, Kristen Piron

Noetic Math Challenge national honor roll

Liam Brinkruff, Owen Zumbolo, Nathan Gasparrini, Garrett Hollis, Ian Jack, Maddie Graber, Evan Houser, Jaden McGee, Emma Munden, Dylan Roberts, Bailey Shanton, Elysabeth Davenport, Parker Stanley

Noetic Math Challenge honorable mention

Brayden Gray, Christopher Long, Darren Baker, Silas Frye, Jazmun Hauck, Jacob Hinton, Aaron Lee, Ainsley Lindsay, Simon McGill, Katie Muegge, Braylon Mullins, Kyle Petersen, Korbin Phelps, Jorja Rager, Elliot Ryba, Macey Thomas, Tatem Adams, Evie Benavente, Ethan Bryant, Serene Caldwell, Mason Davis, Clay Guenin, Carly Housenga, Jaedyn Jeffries, Maddox Martin, Shaun McFall, Braxton Mitchell, Gavin Phillips, Avah Pollitt, Noah Rodgers, John Ubelhor, Ashley VonGunten, Warren Whisner, Luke Yurchiak, Will Dorton, Charlie Banks, Braden Robertson, Aden Garrison, George Marcum, Chase Caldwell, Kadin Burrus, Ryker Horning, Garrett Sirosky, Emily Jones-Estelle, Madison Succaw, Julia Matlock, Hannah Short, Ben Brunsting, Reagan Crouch, Noah Day, Blayne Hedges, Maddox Hiner, Ethan Hollis, Megan Jones, Jaclyn Layton, Brianna McConnell, Dylan Moles, Daniel Osborne, Landon Pomeroy, Olivia Roberts, Gabe Schurger, Trey Smith, Peyton Willits, Jaiden Worland, Haley Arrowood, Katie Byers, Victoria Eaton, Devan Franklin, Natalie Halcomb, Dakota Herald, Kye Jocham, Ellie Keesling, Maddy King, Masan Kojima, Brayton Leswing, Hudson McGuire, Harrison Milne, Madelyn Osborne, Livia Quigley, Ella Redman, Logan Stoeffler, Josh VanOsdol, Kaitlyn VonGunten, Coy Walden, Audrey Brinkruff, Thomas Day, Ashton Dickmann, Seth Graber, Gage Guenin, Jake Huber, Aden Kropp, Ty Layton, Mollie Meek, Chandler Moran, Chris O’Connor, Ronnie Roberts, Matthew Torres, Kennedy Trapp, Elizabeth Walden, Kammi Anderson, Makena Baker, Cora Bishop, Dominic Bova, Andrew Davidson, Dalton Evans, Josiah Findley, Brayden Herrell, Maddox Johnson, Ashton Mattingly, Brodie Morris, Ethan Privett, Mallory Schnecker, Hunter Stine, Tanner Tryon, Kiley Wooldridge, Andrew Zellers, Elyse Allender, Brenna Bonek, Ellei Coleman, Logan Evans, Avery Frye, Maddie Graber, Morgan Hornaday, Riley Phelps, Jacob Presser, Hunter Reed, Gavin Robertson, Kathryn Root, Gavin Sanders, Justin Scott, Jason Scrivner, Lucas Thurston, Levi Thurston, Lucas Tutrow, Dylan Ward, Bryce Watkins, Joseph Woodburn, Jacob Woolsey, Cameron Barkes, Sydney Bielefeld, Allison Bowman, William Denison, Margaret Dobson, Michael Livingston, Hunter Lowe, Khloe Monday, Tandess O’Neal, Derek Owen, Caleb Short, Jack Sisco, Cameron Wise, Aidan Zumbolo, Kylee Bacon, Jillian Baker, Analicia Cass, Emily Davidson, Ryan Davis, Dylan Dorman, Sam Emery, Chris Ensign, Logan Graddy, Benjamin Grimes, Cole Gwin, Grace Hall, Brooklyn Harpold, Tyler Hornaday, Paige Johnson, Brantley Kuntz, Elliot Lambert, Jackson Martin, Paiton Martin, Hailey Shively, Destiny Taulman-Franklin, Grace Thurber, Bardo Vieth, Jadon Yeager, Kyle Arrowood, Steven Bass, Will Blagburn, Lucy Brand, Emily Francis, Zach Graber, Mae Griffin, Katrina Hembree, Jake Hubert, Adam Lee, Esther Michael, David Montgomery, Cristian Rutnik, Jackson Sipes, Madge Weidner, Danielle Zell

Recipients of the National Interscholastic Swim Coaches Association Team Scholar Silver Award for women’s swimming and diving (indicates Academic All-State winners)

Whitney Bishop, Aubree Cole, Loleil Decher-Morley, Ava Dickmann, Ashley Finney, Kortney Hodnett, Sara Hudson, Margo McKinney, Shyanne Milne, Sami Presslor, Hannah Reynolds, Hailey Russo, Alison Stair, Samantha Stanley, Shaina Taylor, Hannah Walden, Alexis Zell, Krista Zornes, Erin Kile, Taylor Cermak, Taylor Young

Recipients of the National Interscholastic Swim Coaches Association Team Scholar Silver Award for men’s swimming and diving (indicates Academic All-State winners)

Jonathan Barber, Tyler Bianchi, Zack Bishop, Blake Carlton, Jordan Cermak, Zach Cook, Wyatt Deno, Andrew Evers, Allen Forbes, Kody Garcia, Keegan Hite, Chris Joven, Jacob Keener, Ethan Kile, Layne Kintner, Austin Payne, Miles Prince, Ben Rader, Cameron Rader, Jared Tomer, Isaak Tow, Andrew Creemer, Ethan Stutz

Coaches of the Greenfield-Central High School swimming and diving team

Mark Logan, Emily Logan, Duane Knecht, Kayla Paterson

Indiana Coaches of Girls Sports Association and Indiana Basketball Coaches Association First Team Academic All-State

Regan Lewis, Madison Wise

Indiana Coaches of Girls Sports Association and Indiana Basketball Coaches Association Honorable Mention Academic All-State

Shelby Oldham, Katie Helgason

Indiana Basketball Coaches Association Honorable Mention Academic All-State

Tate Hall

Participant in Indiana High School Dance Team Association junior varsity dance competition

Kaylee Bowman, Kayla Bryant, Korah Byers, Dyanna Dorman, Hannah Holloman, Cierra McFarland, Rachel Mitchell, Kacie Murdoch, Ashley Saunders

State Runner-up in the Indiana High School Dance Team Association Varsity Pom Competition

Paige Arrowood, Miranda Brooks, Alyssa Cobb, Sarah Jackley, Jennifer Johnston, Katie Keller, Ally Langhans, Morgan Maxwell, Olivia Merkley, Merdith O’Connor, Morgan Peplinski, Lizzi Platts, Jaleesa Poindexter, Olivia Smith, Lindsay Yeager

Greenfield-Central High School Blue Fusion coach

Brittany Nigh