The Sideline – April 14

Cheerleading camp offered by Cougars

The Greenfield-Central High School cheerleading program will host a mini-camp from June 1 to 3 at the Greenfield-Central Fieldhouse.

The camp is open to participants that are incoming kindergarten through Grade 6. Registration begins at 3:30 p.m., and the camp will run from 4 to 6 p.m. A performance for family and friends will conclude the camp at 5:30 p.m. June 3.

Cost is $50; register by May 15 to receive a free T-shirt and bow.

For more information, contact Greenfield-Central cheer coach Laken Peal at

Swim club hosting sign-ups, tryouts

The Greenfield Community Swim Club is conducting summer swim season walk-in registration and tryouts 5 p.m. to 6:30 p.m. Wednesday and Thursday at the high school pool.

Children ages 7 and younger who can swim 25 yards (one length nonstop) are invited to participate. Swimmers should bring suit, towel and goggles to be tested for group placement. More information can be found at or via email to Mark Logan at


The Eastern Hancock Aquatics Club will host registration Thursday and Friday in the high school pool area from 4 to 5:30 p.m. For more information, contact Derek McCormick at or at 317-448-7742.

Carmel tops girls tennis poll

The Indiana High School Tennis Coaches Association girls poll: 1. Carmel, 2. North Central, 3. Cathedral, 4. Evansville Memorial, 5. Park Tudor, 6. Fort Wayne Canterbury, 7. Guerin Catholic, 8. Penn, 9. Bloomington South, 10. Jasper, 11. Floyd Central, 12. South Bend St. Joseph’s, 13. Bloomington North, 14. Terre Haute North, 15. Fort Wayene Carroll, 16. Hamilton Southeastern, 17. Columbus North, 18. Munster, 19. Marion, 20. Avon, 21. Brebeuf, 22. Fairfield, 23t. Delta, 23t. Zionsville, 25. Elkhart Memorial, 26. Fishers, 27. Valparaiso, 28. Seymour, 29. Castle, 30. Culver Academy.

Westfield ranked No. 1 by golf coaches

The Indiana High School Golf Coaches Association boys poll: 1. Westfield, 2. Fort Wayne Bishop Dwenger, 3. Center Grove, 4. Carmel, 5. Hamilton Southeastern, 6. Bloomington South, 7. Crown Point, 8. Plainfield, 9. Yorktown, 10. Sullivan, 11. Zionsville, 12. Harrison West Lafayette, 13. Evansville Memorial, 14. Corydon Central, 15. Noblesville, 16. Leo, 17. Columbia City, 18. Northwood, 19. Indianapolis Cathedral, 20. Franklin County.

Prep Calendar


Baseball: Mt. Vernon at Shenandoah, 5:30 p.m.; Eastern Hancock at Randolph Southern, 5:30 p.m.

Softball: Mt. Vernon at Yorktown, 6 p.m.; Knightstown at Eastern Hancock, 5:30 p.m.

Golf: New Palestine, Greenfield-Central at Whiteland, 4:30 p.m.

Tennis: Morristown at Greenfield-Central, 5:30 p.m.; Triton Central at New Palestine, 4:30 p.m.; Franklin Central at Mt. Vernon, 5 p.m.

Track and field: New Castle at Greenfield-Central, 5:30 p.m.


Baseball: Guerin Catholic at New Palestine, 5:30 p.m.; Hauser at Eastern Hancock, 5:30 p.m.; Scecina at Greenfield-Central, 5:30 p.m.

Softball: Franklin Central at New Palestine, 6 p.m.; Chatard at Mt. Vernon 5:30 p.m.; Greenfield-Central at Westfield, 5:30 p.m.

Golf: Lapel at Mt. Vernon, 4:30 p.m.

Tennis: Shenandoah at Mt. Vernon, 5 p.m.; New Castle at Eastern Hancock, 4:30 p.m.


Baseball: Centerville at Eastern Hancock, 5:30 p.m.

Softball: New Palestine at Hamilton Southeastern, 5:30 p.m.

Golf: Knightstown at New Palestine, 4:30 p.m.; Tri at Eastern Hancock, 5 p.m.

Tennis: New Palestine at Rushville, 4:45 p.m.; Shelbyville at Mt. Vernon, 5 p.m.; Eastern Hancock at Richmond, 5 p.m.

Track and field: New Palestine at Rushville, 5 p.m.; Eastern Hancock, Shelbyville at Triton Central, 5:30 p.m.