Daily Reporter logo

Track and Field State Finals Preview: Boys


Follow Daily Reporter:


Twelve Hancock County athletes – nine girls and three boys – representing three schools will travel south to Indiana University’s Robert C. Haugh Track & Field Complex this weekend for the IHSAA’s annual Track and Field State Finals.

The girls get things started at 3 p.m. Friday with field event preliminaries, and the boys will take their turn Saturday at the same time. A top-nine finish is required for a state medal.

Here’s a recap of the local athletes’ seasons to date as well as a preview of what to expect this weekend when they line up against the Hoosier State’s best.

400 METER DASH

Local competitor: New Palestine junior Chris Poturalski is seeded 13th (49.84 seconds).

Poturalski notes: Finished second at the Connersville Regional in a personal-best time (49.84) to qualify for his first State Finals. … Placed third (50.55) at Warren Central Sectional. … Picked up blue ribbons at Hoosier Heritage Conference (51.07) and Hancock County (50.19) Meets. … Last Dragon to compete at state meet was Dillon Pike in 2012, who placed 14th in the 800. … Patrick Feeney timed in at 47.54 to set the NP school record in 2010.

Top seed: Tyvon Kelley, Fort Wayne North Side, 48.58.

Field notes: Kelley was seventh (49.93) last year. … All 27 runners are either juniors or seniors.

DISCUS

Local competitor: Greenfield-Central senior Tyler Beeson is seeded sixth (163 feet, 1 inch).

Beeson notes: Beeson placed second at the Connersville Regional (personal-best throw of 163-01) after claiming the Warren Central Sectional title with a heave of 156-05. … The fourth-year is also the Hoosier Heritage Conference (155-10) and Hancock County (141-9) champion. … Cory Rieskamp set G-C’s school record (173-0) at the 2007 Warren Central Sectional. … Beeson made the wrestling State Finals as a heavyweight this winter.

Top seed: Gelen Robinson, Lake Central, 185-01.

Field notes: Robinson was third (181-0) at the 2012 State Finals and placed second (200-04) last year. The senior is also the No. 5 seed in the shot put.

SHOT PUT

Local competitors: Greenfield-Central senior Tyler Beeson is seeded eighth (55 feet, six inches) and New Palestine senior Josh McKean is seeded 18th (54-01.5).

Beeson notes: Beeson barely missed the school record of 56-10 set by Brett Burkhart at the 1987 Hancock County Meet with a personal-best toss of 56-2.75 at the Cougar Chase Invitational on May 9. … Advanced to third straight State Finals by placing second (55-6) at Connersville Regional. … Claimed second career sectional title (55-10.75) at Warren Central. … Picked up blue ribbons at the Hoosier Heritage Conference (52-10) and Hancock County (55-9.5) competitions, his third straight title in the latter. … Took 17th (50-08) at last year’s state meet while battling a back injury after placing ninth (54-06.25) in the  2012 State Finals.

McKean notes: Placed fifth at the Connersville Regional with a school-record throw (54-1.5), but advanced to first state meet outside of the top-three requirement by having one of the better distances needed to round out the field of 27. … Second at sectional (51-11.25), HHC (50-11) and county (52-7.5) behind Beeson.

Top seed: David Schall, Avon, 59-04.

Field notes: Schall is also seeded third in the discus competition. … No. 2 seed Lukayus McNeil of Decatur Central (59-01) is the defending state champion, throwing 61-06 to win last year. … Beeson and McKean were all-HHC football selections as offensive linemen.

Note: Meet references from 2014 unless noted.

STATE FINALS

Date: Friday (girls), Saturday (boys).

Site: Robert C. Haugh Track & Field Complex, Indiana University, Bloomington. Admission: $10.

Order of Events

(schedule is same for girls and boys)

3 p.m. – Pole Vault, Long Jump, Discus

3:30 p.m. – High Jump; Shot Put

Running Events

4:15 p.m. – 3200 M Relay Finals

5 p.m. – 100 M Dash Trials

5:15 p.m. – 100 M High Hurdle Trials

5:40 p.m. – 200 M Dash Trials

6:10 p.m. – Opening Ceremonies

6:15 p.m. – 100 M High Hurdles

6:25 p.m. – 100 M Dash

6:35 p.m. – 1600 M Run

6:45 p.m. – 400 M Relay

7:05 p.m. – 400 M Dash

7:20 p.m. – 300 M Low Hurdles

7:45 p.m. – 800 M Run

8:05 p.m. – 200 M Dash

8:15 p.m. – 3200 M Run

8:30 p.m. – 1600 M Relay

 

Advancement from Trials to Finals

1. 110 and 100 Hurdles, 100; 200

3 heats with 9; 1st, 2nd from each heat plus next 3 best times.

2. 400, 1600 and 3200 Relays

no trials; 3 sections timed; 9 per section

3. 400 and 300 Hurdles

no trials; 3 sections timed; 9 per section

4. 800

no trials; 2 sections; 1 with 13, 1 with 14

5. 1600 and 3200

no trials; 1 race timed

6. Field Events

top 10 qualify plus ties

Think your friends should see this? Share it with them!

All content copyright ©2015 Daily Reporter, a division of Home News Enterprises unless otherwise noted.
All rights reserved. Click here to read our privacy policy.
Daily Reporter • 22 W. New Road • Greenfield, IN 46140 • (317) 462-5528