Football state finals set




      By The Associated Press

      GIRLS BASKETBALL

      Angola 68, Eastside 22

      Bloomington South 73, Southport 45

      Brownsburg 64, Avon 33

      Cannelton 62, Medora 54

      Cascade 48, Danville 35

      Caston 44, Covenant Christian (DeMotte) 11

      Clinton Prairie 44, University 19

      Columbus North 43, Franklin Central 42

      Corydon 47, Charlestown 31

      Culver Academy 65, Bowman Academy 41

      DeKalb 49, Garrett 47

      E. Noble 62, Ft. Wayne North 35

      Eastbrook 48, S. Adams 29

      Eastern (Greene) 46, Trinity Lutheran 39

      Eastern (Pekin) 51, Borden 46

      Eastern Hancock 48, Franklin Co. 42

      Edgewood 36, Brown Co. 25

      Elkhart Memorial 82, Westview 36

      Elwood 69, Liberty Christian 17

      Ev. Bosse 47, Southridge 42

      Fairfield 49, Churubusco 27

      Fountain Central 48, S. Newton 27

      Fremont 50, Central Noble 27

      Ft. Wayne Blackhawk 40, Adams Central 33

      Ft. Wayne South 81, Carroll (Allen) 33

      Ft. Wayne Wayne 55, Marion 49

      Greensburg 48, S. Decatur 27

      Hagerstown 37, Monroe Central 26

      Hamilton Southeastern 46, Westfield 40

      Hebron 57, Washington Twp. 48

      Indpls Herron 52, Indpls Irvington 41

      Indpls Metro 39, Seton Catholic 34

      Indpls Perry Meridian 46, Bloomington North 38

      Jay Co. 41, Bellmont 20

      Jeffersonville 47, Silver Creek 37

      Jennings Co. 54, Southwestern (Jefferson) 36

      Kankakee Valley 58, Highland 45

      Lapel 65, Anderson Prep Academy 37

      LaPorte 45, Chesterton 30

      Lebanon 69, Noblesville 53

      Leo 76, New Haven 41

      Manchester 45, Mississinewa 33

      Michigan City 72, Lake Central 42

      Mitchell 67, Brownstown 53

      Mt. Vernon (Fortville) 68, Rushville 66

      Mt. Vernon (Posey) 58, N. Posey 23

      Muncie Burris 49, Wes-Del 20

      Muncie Central 48, Alexandria 29

      Muncie South 75, Cowan 62

      New Albany 67, Providence 32

      New Washington 68, Henryville 48

      Northridge 55, Knox 32

      Norwell 71, Bluffton 38

      Oak Hill 57, N. Miami 42

      Oldenburg 40, Jac-Cen-Del 39

      Orleans 61, Crothersville 25

      Paoli 51, Austin 42

      Pendleton Hts. 67, Greenfield 48

      Pike Central 46, Wood Memorial 32

      Portage 34, Crown Point 24

      Prairie Hts. 59, Lakeland 37

      Randolph Southern 59, Union Co. 31

      Riverton Parke 84, Rockville 33

      Rochester 45, LaVille 41

      S. Bend Clay 46, Elkhart Central 31

      S. Bend Washington 83, S. Bend Riley 48

      S. Knox 56, Washington Catholic 19

      Shoals 43, Loogootee 28

      Southwestern (Shelby) 62, Shelbyville 31

      Southwood 59, Northwestern 47

      Sullivan 49, Washington 31

      Switzerland Co. 54, Rising Sun 49

      Tell City 44, Crawford Co. 22

      Tipton 59, Madison-Grant 33

      Tri-Central 49, Taylor 32

      Triton 69, S. Central (LaPorte) 36

      Triton Central 64, Indpls Lutheran 27

      Union (Modoc) 72, Blue River 25

      W. Noble 47, Hamilton 39

      Waldron 54, Hauser 49

      Warsaw 39, Tippecanoe Valley 26

      Western 46, Peru 30

      Winamac 42, Rensselaer 38

      Winchester 68, Tri 48

      Yorktown 56, Blackford 37

      Delphi Classic

      Semifinal

      Frontier 56, Carroll (Flora) 27

      Tri-County 43, Faith Christian 36

      Lafayette Classic

      Semifinal

      Benton Central 68, W. Lafayette 64, OT

      Lafayette Harrison 62, Twin Lakes 44

      Sugar Creek Classic

      First Round

      Crawfordsville 55, Southmont 54

      Western Boone 51, N. Montgomery 43

      POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

      Concord vs. Bethany Christian, ppd. to Nov 17.

      Indpls Ritter vs. Indpls Attucks, ppd.

**********

      PREP FOOTBALL

      Semi-State

      CLASS 5A

      Ft. Wayne Snider 42, Merrillville 39

      Lawrence Central 28, Center Grove 15

      CLASS 4A

      Mishawaka 24, Concord 21

      Indpls Cathedral 49, Columbus East 14

      CLASS 3A

      Hamilton Hts. 42, Mishawaka Marian 13

      CLASS 2A

      Ft. Wayne Luers 35, Andrean 21

      Indpls Ritter 49, Ev. Mater Dei 14

      CLASS A

      Lafayette Catholic 13, Sheridan 3

      Indpls Scecina 17, Linton 14, OT

State Finals, Lucas Oil Stadium, Indianapolis:

Friday, Nov. 23

Class A, 3:30 p.m.

Class 2A, 7 p.m.

Saturday, Nov. 24

Class 3A, noon

Class 4A, 3:30 p.m.

Class 5A, 7:05 p.m.

All content copyright ©2014 Daily Reporter, a division of Home News Enterprises unless otherwise noted.
All rights reserved. Click here to read our privacy policy.
Daily Reporter • 22 W. New Road • Greenfield, IN 46140 • (317) 462-5528