Daily Reporter logo

G-C 2nd, NP's Schwartz wins at Shelbyville Sectional

Follow Daily Reporter:

Photo Gallery:
Click to view 11 Photos
Click to view (11 Photos)

SHELBYVILLE — In a sectional that included the state’s top-ranked team, the Hancock County representatives Tuesday in the 41st Annual IHSAA Girls Track and Field State Tournament opener at Shelbyville weren’t expecting to shock the world.

Still, the Greenfield-Central and New Palestine ladies more than held their own as Warren Central picked up its third straight sectional championship and 15th title in the last 19 years.

The Cougars and Dragons registered record-setting performances and impressive individual victories before finishing second and sixth, respectively, behind the Warriors in the team standings.

“They’re loaded – everywhere,” G-C coach Jan Hacker said of Warren Central. “I’m like, do they have a weakness anywhere? They’re very talented.”

WC finished with 173.5 points, ahead of the Cougars (100.5), Franklin Central (94.5), Roncalli (73.5), the host Golden Bears (65), the Dragons (51.5), Scecina (22), Triton Central (14), Lutheran (11.5), Morristown (10) and Beech Grove (eight).

For G-C – led by sectional champs Regan Lewis (high jump) and Jackie Landuyt (discus) – it was the program’s highest-ever team finish in a sectional that included the Warriors.

New Palestine also improved; the beasts added 10.5 points to their score from the 2013 sectional.

Absent from the Dragons’ lineup last spring was distance standout Sarah Schwartz. The former county cross country champ broke a bone in her foot halfway through the track season last year and missed the postseason. Tuesday, she won the 1,600 meter race in five minutes, 38.06 seconds.

“It was terrible to watch everyone else run while I was sitting out,” the sophomore said. “So this feels awesome.”

In the 1,600, Schwartz took the lead halfway through the third lap after intentionally hanging with the pack, then crossed the finish line a full 10 seconds in front of the runner-up.

“She did a good job of sticking and moving, and then the third lap kicking down and taking control,” said Dan Weimer, a Dragons distance assistant under head coach Chuck Myers. “She had an unfortunate thing with the injury last spring, but like all great champions, she fought through adversity and continued to try to do her best.”

Schwartz will be joined at the regional next Tuesday, also at Shelbyville, by teammates Annabelle Dockins (a sophomore, second in long jump) and Rachel Wineman (junior, second in high jump). A pair of New Palestine relay teams finished fifth; the top four individual and relay finishes equal regional qualification.

“I feel like, from last year, we’re so much better,” said Schwartz, who also advanced with a fourth-place 3,200 finish. “We have some pretty good freshmen this year, and that helps because they’ll only get better.”

The Cougars also feature a host of youngsters, although their two winners Tuesday are decorated veterans.

Lewis, a junior, grabbed her third straight sectional high jump title with a clearance of five feet, three inches. Fellow junior Landuyt snared her second consecutive sectional crown with a discus toss of 125-1.

They’ll return to Shelby County next week with a host of teammates, including Maddie Wise, a freshman who placed second in the 300 hurdles and third in the 100 hurdles; senior Savanna Brock (second, pole vault); senior Ally Young (third, high jump); senior Savannah Hart (third, shot put); and sophomore Savannah Girolami (second, 400).

G-C’s Rebecca Flora (senior) and Amanda Flora (sophomore) are also regional qualifiers. They teamed with Lewis and Girolami to earn second place in the 1,600 relay in a program-record 4:05.92. Girolami came from behind to beat Franklin Central’s anchor leg, who crossed in 4:05.93.

The Cougars’ previous 1,600 relay record was 4:06.36. Wise’s 100 hurdles time of 15.37 and Brock’s pole vault of 10 feet were also new program records.

Young and Amanda Flora paired with senior Sammie McCoy and sophomore Shelby Bowmer for a second-place run in the 400 relay, for a total of 11 G-C student-athletes moving into the regional round.

“We did a little bit better than I thought we might,” said Hacker, the Cougars’ veteran coach. “To finish second behind Warren Central is great.”

Last season, Franklin Central beat G-C by 42.5 points for second place.

“It was, overall, a really good night,” Hacker added. “I’m really pleased. I’m very proud of them.”

The top three regional finishers will advance to the State Finals, June 6 at Indiana University.


Girls Track and Field, Shelbyville Sectional, Tuesday

Warren Central 173.5, Greenfield-Central 100.5, Franklin Central 94.5, Roncalli 73.5, Shelbyville 65, New Palestine 51.5, Scecina 22, Triton Central 14, Lutheran 14.5, Morristown 10, Beech Grove 8

Individual top four results (top four qualify for regional)

100: 1. Harris (WC) 12.07; 2. Jarrett (WC) 12.49; 3. Saylor (RO) 12.49; 4. Miller (TC) 12.95.

200: 1. Harris (WC) 25.23; 2. Byrdsong (WC) 25.28; 3. Saylor (RO) 26.63; 4. Hoover (FC) 27.28.

400: 1. Jackson (WC) 57.35; 2. Johnson (WC) 58.60; 3. Koehl (FC) 59.88; 4. Girolami (GC) 1:00.15.

800: 1. Talhelm (FC) 2:19.35; 2. Scott (SH) 2:20.52; 3. Waites (WC) 2:21.28; 4. Biasi (RO) 2:22.41.

1600: 1. Schwartz (NP) 5:38.06; 2. Lubbe (SH) 5:46.00; 3. Adams (FC) 5:47.84; 4. McCann (FC) 5:52.92.

3200: 1. Jones (WC) 11:39.02; 2. Welch (FC) 11:43.50; 3. Hoppes (WC) 12:14.98; 4. Schwartz (NP) 12:26.38.

100 hurdles: 1. Redmon (WC) 14.81; 2. Jackson (WC) 15.07; 3. Wise (GC) 15.37; 4. Posz (SH) 15.65.

300 hurdles: 1. Taylor (WC) 48.21; 2. Wise (GC) 48.63; 3. Harris (RO) 48.76; 4. Cook (FC) 49.05.

400 relay: 1. WC 47.79*; 2. GC (Young, A. Flora, McCoy, Bowmer) 51.55; 3. FC 51.75; 4. SH 52.32.

1600 relay: 1. WC 3:59.46; 2. GC (R. Flora, A. Flora, Lewis, Girolami) 4:05.02; 3. FC 4:05.93; 4. RO 4:11.16.

3200 relay: 1. FC 9:36.50; 2. WC 9:54.60; 3. RO 10:01.40; 4. SH 10:34.30.

High jump: 1. Lewis (GC) 5-3; 2. Wineman (NP) 5-3; 3. Young (GC) 4-10; 4. Whalen (RO) 4-8.

Pole vault: 1. Diemer (SH) 10-6**; 2. Brock (GC) 10-0; 3. Weaver (SH) 9-6; 4. Robertson (FC) 9-6.

Long jump: 1. Redmon (WC) 18-3.75#; 2. Dockins (NP) 16-5.75; 3. Saylor (RO) 15-11; 4. Diemer (SH) 15-10.

Shot put: 1. Hart (MT) 41-7.75; 2. Forte (WC) 40-1; 3. Hart (GC) 36-5; 4. Suiters (SC) 35-10.25.

Discus: 1. Landuyt (GC) 125-1; 2. Wilson (LU) 123-6.5; 3. Suiters (SC) 110-11.5; 4. Kedra (RO) 108-1.

*Broke sectional record of 47.80 set by Warren Central in 2007.

**Broke sectional record of 10-4 set by Kenzi Hoffman (New Palestine) in 2013.

#Tied sectional record set by Dajaie Clay (Warren Central) in 2012.

Think your friends should see this? Share it with them!

All content copyright ©2015 Daily Reporter, a publication of AIM Media Indiana unless otherwise noted.
All rights reserved. Click here to read our privacy policy.
Daily Reporter • 22 W. New Road • Greenfield, IN 46140 • (317) 462-5528