Ben Davis, Tech move up in 4A


We also have more stories about:
(click the phrases to see a list)

 


The Associated Press Top 10 Indiana high school boys basketball teams, with first-place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings:

Class 4A
  W-L Pts Prv
1. Indpls Pike (10) 8-0 218 1
2. Indpls Ben Davis 7-1 170 3
3. Indpls Tech 8-1 155 5
4. Ev. Harrison (1) 8-0 152 2
5. Carmel 6-1 131 4
6. Hamilton Southeastern 8-1 96 6
7. Kokomo 9-0 93 7
8. Columbus North 9-1 73
9. Warren Central 4-3 49 9
10. Ft. Wayne Northrop 10-2 43 8

Others receiving votes: Munster 42. Indpls Cathedral 33. Jeffersonville 21. Lawrence North 19. Jay Co. 12. Fishers 7. Castle 6.

Class 3A
  W-L Pts Prv
1. Greensburg (7) 9-0 208 1
2. Mt.Vernon (Hancock) (4) 8-0 196 3
3. Andrean 8-0 190 2
4. Ev. Bosse 7-2 131 5
5. Ft. Wayne Concordia 9-1 93 8
6. Mt. Vernon (Posey) 8-0 89 10
7. Lebanon 7-1 86 4
8. Norwell 6-1 71 9
9. Brownstown 6-1 62 6
10. Guerin Catholic 9-3 59 7

Others receiving votes: Vincennes 57. Plymouth 34. Tippecanoe Valley 25. Danville 7. Indpls Brebeuf 6. NorthWood 6.

Class 2A
  W-L Pts Prv
1. Indpls Park Tudor (9) 7-1 216 1
2. Hammond Noll (2) 8-0 177 3
3. Tipton 9-1 170 2
4. Providence 8-0 160 4
5. Speedway 8-0 143 5
6. Clarksville 6-2 94 6
7. Eastern (Greene) 8-1 79 8
8. Wapahani 6-2 67 9
9. Linton-Stockton 6-2 45 7
10. Ft. Wayne Luers 2-3 39

Others receiving votes: Hagerstown 28. Bowman Academy 26. Sullivan 22. Southridge 16. Perry Central 13. Crawford Co. 12. Ev. Mater Dei 7. Fountain Central 6.

Class A
  W-L Pts Prv
1. Rockville (7) 10-0 208 1
2. Barr-Reeve (4) 9-0 204 2
3. Borden 8-0 146 3
4. Loogootee 9-1 138 4
5. Michigan City Marquette 6-1 105 5
6. N. Daviess 8-1 85 7
7. Waldron 8-0 83 9
8. Pioneer 6-2 73
9. Orleans 7-2 66 6
10. Ft. Wayne Canterbury 6-2 62 8

Others receiving votes: Lafayette Catholic 46. Ev. Day 33. Kouts 33. Triton 20. Elkhart Christian 12. S. Decatur 6.

 

Daily Reporter sports editor Brian Harmon's AP ballot:

Class 4A

1st Place:      Indianapolis Pike

2nd Place:      Ev. Harrison

3rd Place:      Indianapolis Ben Davis

4th Place:      Indianapolis Tech

5th Place:      Lawrence North

6th Place:      Carmel

7th Place:      Kokomo

8th Place:      Munster

9th Place:      Hamilton Southeastern

10th Place: Columbus North

 

Class 3A

1st Place:      Mt.Vernon (Fortville)

2nd Place:      Andrean

3rd Place:      Greensburg

4th Place:      Ev. Bosse

5th Place:      Tippecanoe Valley

6th Place:      Ft. Wayne Concordia

7th Place:      Vincennes

8th Place:      Lebanon

9th Place:      Danville

10th Place: Indianapolis Brebeuf

 

Class 2A

1st Place:      Indianapolis Park Tudor

2nd Place:      Speedway

3rd Place:      Providence

4th Place:      Hammond Noll

5th Place:      Tipton

6th Place:      Eastern (Greene)

7th Place:      Linton-Stockton

8th Place:      Sullivan

9th Place:      Hagerstown

10th Place: Clarksville

 

Class A

1st Place:      Barr-Reeve

2nd Place:      Rockville

3rd Place:      Borden

4th Place:      Pioneer

5th Place:      Michigan City Marquette

6th Place:      Loogootee

7th Place:      Waldron

8th Place:      Ft. Wayne Canterbury

9th Place:      Lafayette Catholic

10th Place: Elkhart Christian

All comments are moderated before posting.
View our commenting guidelines and FAQ's here.

All content copyright ©2014 Daily Reporter, a division of Home News Enterprises unless otherwise noted.
All rights reserved. Click here to read our privacy policy.
Daily Reporter • 22 W. New Road • Greenfield, IN 46140 • (317) 462-5528