Local standouts earn IBCA All-State honors
Greenfield-Central senior Madison Wise was named Wednesday to the Indiana Basketball Coaches Association’s Supreme 15 All-State team.
Cougars teammate Katie Helgason, a senior, was also voted to the IBCA Senior Large School All-State team.
Senior All-State honorable mentions were given to Eastern Hancock’s Emiley Carlton and New Palestine’s Raegan McMurray.
Eastern Hancock’s Haley Best was named IBCA Underclass All-State honorable mention for 2017.
2017 IBCA Senior All-State
Supreme 15
Riley Blackwell, Plainfield
Dana Evans, Gary West
Maliah Howard-Bass, Columbus North
Nicole Konieczny, South Bend St. Joseph
Bre Lloyd, Hamilton Southeastern
Karissa McLaughlin, Homestead
Rachel McLimore, Zionsville
Madisen Parker, Homestead
Destiny Perkins, Lawrence North
Aly Reiff, Whitko
Paige Saylor, Roncalli
Anne Secrest, Tippecanoe Valley
Ajanae Thomas, North Central
Madison Wise, Greenfield-Central
Macee Williams, Fountain Central
Large School All-State (4A, 3A schools)
Chyna Anthony, New Albany
Kayla Casteel, Plainfield
Kylie Fehrman, Lake Central
Dayton Groninger, Warsaw
Imani Guy, Columbus North
DeShawna Harper, Heritage Christian
Katie Helgason, Greenfield-Central
Brooke James, Princeton
Shania Kelly, Fort Wayne Concordia
Reilly Olmstead, Brownsburg
Zion Sanders, Evansville Central
Daly Sullivan, South Bend St. Joseph
Alexis Thomas, Evansville Central
Jaelencia Williams, Southport
Jasmine Wright, Merrillville
nnn
2017 Indiana Junior All-Stars named
A total of 19 players were selected as Indiana Junior All-Stars for 2017. The Junior All-Stars will play two exhibition games against the Indiana Senior All-Stars this summer.
Those games are tentatively set for June 6 and June 8 at sites to be announced at a later date. The players listed as core players will compete in both games.
2017 Indiana Junior All-Stars
Core Group
Name, Height, Pos., School
Angel Baker, 5-8, G, Pike
Jenasae Bishop, 5-8, G, East Chicago Central
Nia Clark, 5-9, G, Ben Davis
Amy Dilk, 5-10, G, Carmel
Katlyn Gilbert, 5-10, G, Heritage Christian
Kayana Traylor, 5-9, G, Martinsville
North Group
Name, Height, Pos., School
Leigha Brown, 6-1, G, DeKalb
Emily Kiser, 6-3, F, Noblesville
Brooke McKinley, 5-10, G, Northridge
Keya Patton, 5-7, G, Cathedral
Taylor Ramey, 5-6, G, North Central
Blake Smith, 6-3, F, Carmel
* Ajah Stallings, 5-7, G, North Central
South Group
Name, Height, Pos., School
Mackenzie Blazek, 6-2, C, Whiteland
Cassidy Hardin, 5-10, G, Center Grove
Cali Nolot, 5-8, G, North Harrison
Rachel Stewart, 5-9, G, Eastern (Pekin)
Kyra Whitaker, 5-7, G, Greensburg
Michaela White, 6-0, F, Pike
* selected but unable to play in games in June
nnn
Prep Calendar
Today
Boys Basketball
Sectional 9 at New Castle
Connersville vs. Richmond, 6 p.m.
Greenfield-Central vs. New Castle, 7:30 p.m.
Sectional 27 at Brebeuf Jesuit
New Palestine vs. Bishop Chatard, 6 p.m.
Indianapolis Manual vs. Crispus Attucks, 7:30 p.m.
Gymnastics
New Palestine at Columbus East Regional, 7 p.m.