The Sideline – February 1

IBCA releases final girls basketball poll

The Indiana Basketball Coaches Association unveiled it final 2016-17 girls basketball rankings on Sunday. First-place votes are in parentheses.

Rank, School;Total Points;Record

  1. North Central (22);440;23-0

  2. Homestead;413;21-2

  3. Zionsville;391;22-1

  4. Carmel;369;19-3

  5. Pike;359;19-3

  6. Northridge;272;23-1

  7. Hamilton Southeastern;267;17-5

  8. Ben Davis;264;18-5

  9. North Harrison;216;21-2

10. Evansville Central;193;21-1

11. Heritage Christian;186;16-6

12. S.B. St. Joseph;184;19-2

13. Lawrence North;172;13-7

14. Bedford N. Lawrence;171;17-4

15. East Chicago Central;137;18-5

16. Penn;127;18-4

17. Warsaw;60;19-3

18. Northwestern;59;18-3

19. Martinsville;57;18-4

20. Columbus North;47;16-7

Other schools receiving votes

Andrean, Argos, Center Grove, Central Noble, East Central, Elkhart Central, Fort Wayne Concordia, Fort Wayne Snider, Gary West, Glenn, Greenfield-Central, Greensburg, Jac-Cen-Del, Jeffersonville, Kankakee Valley, Lake Central, Merrillville, Michigan City, Michigan City Marquette, Mooresville, New Castle, Oak Hill, Pendleton Heights, Plainfield, Roncalli, Rushville, Triton Central, Vincennes Rivet, West Lafayette, Whitko


40-point scorer headlines IBCA weekly honorees

Mason VanHouten averaged 32.3 points over three games, including a school-record 49 points in one of them, and the Fort Wayne Canterbury senior paces the recipients in this week’s IBCA Player of the Week program.

Logansport senior Matt Jennings, Warren Central senior Mack Smith, West Washington senior Michael Sizemore, Marquette Catholic sophomore Sophia Nolan, Noblesville junior Emily Kiser and Greensburg junior Kyra Whitaker join VanHouten as honorees for Jan. 23 to 28 in the recognition program coordinated by the Indiana Basketball Coaches Association.


Prep calendar


Boys basketball

Tri at Eastern Hancock, 7:30 p.m.

Mt. Vernon at Frankton, 7:30 p.m.

Delta at Greenfield-Central, 7:30 p.m.

Girls swimming

New Palestine Sectional

Swimming Preliminaries, 5:30 p.m.


Girls basketball

Greenfield-Central Sectional

Mt. Vernon vs. Greenfield-Central (semifinals), 7:30 p.m.

Pendleton Heights vs. TBD (semifinals), 6 p.m.

Knightstown Sectional

Eastern Hancock vs. Irvington Prep Academy (semifinals), 6 p.m.

Knightstown vs. TBD (semifinals), 7:30 p.m.

Martinsville Sectional

New Palestine vs. Franklin Central (semifinals), 6 p.m.


Boys basketball

Eastern Hancock at Lapel, 1:30 p.m.

Mt. Vernon at Noblesville, 1:30 p.m.

Greenwood at Greenfield-Central, 1:30 p.m.


New Palestine at Rushville, 10 a.m.

Girls basketball

Greenfield-Central Sectional

Championship Game, 7:30 p.m.

Knightstown Sectional

Championship Game, 7:30 p.m.

Martinsville Sectional

Championship Game, 7:30 p.m.

Girls swimming

New Palestine Sectional

Swimming & Diving Consolations/Finals, 9 a.m./1 p.m.


Eastern Hancock at Richmond Regional, 9:30 a.m.

Greenfield-Central, Mt. Vernon, New Palestine at Perry Meridian Regional, 9 a.m.