Warren Central track sectional results

Warren Central Sectional

Girls results

Team scores: Warren Central 193, Franklin Central 124.5, Roncalli 69, Greenfield-Central 67, New Palestine 66, Shelbyville 37, Beech Grove 21, Scecina Memorial 18, Triton Central 16, Morristown 8, Indianapolis Lutheran 4.5

4×800-meter relay: 1. Franklin Central (G. Miller, J. Reedus, B. Talhelm, S. Traas) 9:42.67, 2. Warren Central (D. Johnson, Z. Lamothe, T. Tyler, Z. Lamothe, K. Waites) 9:51.24, 3. Greenfield-Central (S. Cook, S. Girolami, K. Helgason, M. Polster) 10:05.97, 4. New Palestine (N. Lindsay, S. Schwartz, G. Voelz, M. Waggoner) 10:34.20.

100-meter dash: 1. B. Byrdsong, Warren Central (12.22), 2. A. Baker, Warren Central (12.49), 3. M. Covington, Warren Central (12.71).

100-meter hurdles: 1. K. Jackson, Warren Central (14.76), 2. K. Batts, Warren Central (15.51), 3. K. Dhonau, New Palestine (16.99).

200-meter dash: 1. B. Byrdsong, Warren Central (25.28), 2. M. Covington, Warren Central (25.39), 3. A. Jackson, Franklin Central (27.69), 4. V. Crowder, New Palestine (28.02).

1,600-meter run: 1. J. Wells, Warren Central (5:15.24), 2. K. Matthies, Franklin Central (5:36.23), 3. G. Baumberger, Franklin Central (5:36.75), 4. M. Waggoner, New Palestine (5:38.74), 5. G. Voelz, New Palestine (5:39.42).

4×100-meter relay: 1. Warren Central (A. Baker, K. Batts, B. Byrdsong, M. Covington) 47.93, 2. Franklin Central (J. Bell, E. Coney, K. Hines, A. Jackson) 51.56, 3. Roncalli (J. Asher, A. Bauer, M. Clarke, A. Lawrie) 51.59, 4. New Palestine (V. Crowder, C. Dewitt, K. Dhonau, A. Dockins) 52.20, 5. Greenfield-Central (S. Bowmer, S. Cook, A. Flora, O. Fortner) 53.33.

400-meter dash: 1. D. Johnson, Warren Central (58.50), 2. T. Tyler, Warren Central (59.12), 3. S. Girolami, Greenfield-Central (59.21), 4. C. Cardenas, Beech Grove (1:00.48), 5. V. Crowder, New Palestine (1:02.95).

300-meter hurdles: 1. K. Batts, Warren Central (46.50), 2. K. Jackson, Warren Central (48.07), 3. C. Mitchell, Franklin Central (49.64).

800-meter run: 1. B. Talhelm, Franklin Central (2:16.09), 2. S. Cook, Greenfield-Central (2:19.33), 3. J. Reedus, Franklin Central (2:21.70).

3,200-meter run: 1. D. Lubbe, Shelbyville (11:40.25), 2. E. Welch, Franklin Central (12:06.35), 3. J. Comastri, Franklin Central (12:13.78), 4. S. Schwartz, New Palestine (12:16.51).

4×400-meter relay: 1. Warren Central (A. Baker, K. Batts, B. Byrdsong, M. Covington) 3:58.15, 2. Greenfield-Central (S. Cook, S. Fletcher, A. Flora, S. Girolami) 4:03.64, 3. Franklin Central (M. Day, K. Hoover, A. Jackson, G. Miller) 4:06.64, 4. New Palestine (V. Crowder, C. Dewitt, A. Dockins, N. Lindsay) 4:16.40.

Long jump: 1. P. Saylor, Roncalli (16-11.50), 2. M. Hammons, Warren Central (16-02.25), P. Hoosier, Warren Central (15-11.00).

High jump: 1. J. Bell, Franklin Central (5-01.00), 2. M. Bell, Warren Central (5-00.00), 3. A. Carpenter, Morristown (4-10.00).

Discus: 1. L. Cain, New Palestine (115-00.00), 2. J. Flora, Greenfield-Central (108-09.00), 3. D. Anderson, Warren Central (108-01.00), 4. H. Burkhart, Greenfield-Central (105-10.00).

Shot put: 1. K. Carson, Roncalli (40-04.00), 2. D. Anderson, Warren Central (39-08.00), 3. J. Flora, Greenfield-Central (36-04.00), 4. L. Cain, New Palestine (35-09.00).

Pole vault: 1. E. Diemer, Shelbyville (11-00.00), 2. E. Jones, Greenfield-Central (9-06.00), 3. A. Richardson, Roncalli (9-06.00).

SHARE
Rich Torres is sports editor at the Greenfield Daily Reporter. He can be reached at rtorres@greenfieldreporter.com or 317-477-3227.