The Sideline – January 21

Boys basketball state pairings drawn Feb. 21

The official pairings for the 106th annual Indiana High School Athletic Association’s Boys Basketball State Tournament will be drawn Feb. 21.

The pairings will be announced live, beginning at 3:30 p.m. Fans can follow along via webstream at IHSAAtv.org or by listening to the IHSAA Champions Network (FM-107.5 and AM-1070).

The pairings show will be hosted by Bob Lovell and complete pairings will be available at IHSAA.org following the broadcast.

nnn

Cougars girls 18th in coaches’ rankings

Indiana Basketball Coaches Association

Top 20 girls rankings

Sunday’s poll

(First-place votes in parentheses)

W-L

1. Columbus North(14) 19-0

2. Homestead (7) 17-1

3. Princeton (1) 21-0

4. Penn 20-1

5. Heritage Christian 16-2

6. Lawrence North 14-3

7. Roncalli 18-3

8. Lake Central 19-1

9. Westfield 18-2

10. SB St. Josephs 16-1

11. Plainfield 19-2

12. Carmel 16-4

13. Noblesville 19-4

14. Pike 15-4

15. Oregon-Davis 16-2

16. North Central (Indpls) 15-4

17. Benton Central 18-1

18. Greenfield-Central 15-4

19. Tippecanoe Valley 16-1

19. Ben Davis 13-6

Others receiving votes

Bedford North Lawrence, Brownsburg, Carroll (Flora), Delphi Community, East Central, East Chicago Central, Evansville Central, Evansville Memorial, Gary West Side, Gibson Southern, Hamilton Southeastern, Indianapolis Attucks, Jac-Cen-Del, Lafayette Central Catholic, Martinsville, Michigan City Marquette, Mooresville, New Albany, New Castle

nnn

Marauders net votes in boys state rankings

Indiana Basketball Coaches Association

Top 20 boys rankings

Sunday’s poll

(First-place votes in parentheses)

W-L

1. New Albany (12) 11-1

2. Pike (6) 13-2

3. North Central (1) 11-1

4. Merrillville (1) 12-1

5. McCutcheon (1) 13-2

6. Carroll (Fort Wayne) 11-2

7. Warsaw Community 12-0

8. Lawrence North (1) 11-3

9. Lawrence Central 12-4

10. Griffith 13-0

11. Evansville Reitz 11-3

12. Franklin Central 10-2

13. Indianapolis Tech 9-2

14. FW North Side 14-3

15. Logansport 10-2

16. Tipton 12-0

17. Southport 7-6

18. Park Tudor 9-3

19. Bloomington South 10-4

20. Brownstown Central 11-1

Others receiving votes

Angola, Barr-Reeve, Ben Davis, Carmel, Castle, Chesterton, Columbia City, Connersville, Crown Point, East Chicago Central, Fort Wayne Wayne, Hamilton Southeastern, Indianapolis Attucks, Indianapolis Cathedral, Lake Central, Lapel, Liberty Christian, Mishawaka Marian, Mt. Vernon (Fortville), New Castle, NorthWood, Shenandoah, Valparaiso, Warren Central, Zionsville

nnn

Prep calendar

Today

Girls basketball

New Palestine at Eastern Hancock, 7:30 p.m.

Gymnastics

Columbus North at New Palestine 6 p.m.

Swimming

Scecina, Rushville at New Palestine, 5:30 p.m.

Pendleton Heights at Mt. Vernon, 5:30 p.m.

Greenfield-Central at Shelbyville, 5:30 p.m.

Wrestling

Greenfield-Central at Beech Grove, 6:30 p.m.

Friday

Boys basketball

Eastern Hancock at South Decatur, 7:30 p.m.

Roncalli at New Palestine, 7:30 p.m.

Girls basketball

Mt. Vernon at Greenfield-Central, 7:30 p.m.