The Sideline – January 20

Girls basketball state pairings set Monday

The official pairings for the 41st annual Indiana High School Athletic Association’s Girls Basketball State Tournament will be drawn Monday.

The pairing will be announced live, beginning at 8 p.m. Fans can follow along via webstream at or by listening to the IHSAA Champions Network (FM-107.5 and AM-1070).

The pairings show will be hosted by Bob Lovell and Charlie Hall.


IBCA doles out honors for Player of the Week

Romeo Langford poured in a school-record 44 points in a game, and the New Albany sophomore headlines the recipients in the IBCA/Subway Player of the Week program for the week of Jan. 11 to 16.

Langford was joined by two other record-setters in the recognition program coordinated by the Indiana Basketball Coaches Association — Fort Wayne Dwenger senior Taya Andrews and Trinity Lutheran sophomore Maddie Roark.

Rodgers and Andrews are respective boys’ and girls’ winners for District 1, Nunn and Spolyar are recipients for District 2, and Langford and Roark collected accolades for District 3.


IHSAA cancels seasons for Ben Davis, Pike girls

The varsity girls basketball seasons for Ben Davis and Pike High Schools have been cancelled for the remainder of 2015-16 season including participation in the state tournament series, IHSAA commissioner Bobby Cox announced Monday.

This decision, among additional penalties, is a result of incidents Saturday at Ben Davis High School during the varsity girls basketball game between the two schools.

In the fourth quarter of the contest, a violent fight erupted between the teams where benches cleared and fans rushed onto the court.


Prep calendar



Eastern Hancock at Elwood, 6 p.m.


Zionsville at New Palestine, 6 p.m.

Mt. Vernon at Shenandoah, 6 p.m.


Girls basketball

New Palestine at Eastern Hancock, 7:30 p.m.


Columbus North at New Palestine 6 p.m.


Scecina, Rushville at New Palestine, 5:30 p.m.

Pendleton Heights at Mt. Vernon, 5:30 p.m.

Greenfield-Central at Shelbyville, 5:30 p.m.


Greenfield-Central at Beech Grove, 6:30 p.m.


Boys basketball

Eastern Hancock at South Decatur, 7:30 p.m.

Roncalli at New Palestine, 7:30 p.m.

Girls basketball

Mt. Vernon at Greenfield-Central, 7:30 p.m.


Boys basketball

Shenandoah at Eastern Hancock, 7:30 p.m.

Greenfield-Central at Shelbyville, 7:30 p.m.

Hamilton Southeastern at Mt. Vernon, 7:30 p.m.

New Palestine at Franklin, 7:30 p.m.

Girls basketball

Waldron at Eastern Hancock, 12:30 p.m.

New Palestine at Decatur Central, 2:30 p.m.


New Palestine at Richmond Invitational, 10 a.m.


Mt. Vernon at Mooresville, 8 a.m.

Greenfield-Central at Fishers, 1 p.m.

Eastern Hancock at Warren Central Invite, 9 a.m.


Blue River Valley at Mt. Vernon, 1 p.m.

Eastern Hancock at Cardinal Ritter Super 6, 9 a.m.