The Sideline – December 23

Marauders receive votes in boys hoops rankings

IBCA boys top 20 Sunday’s poll

(First-place votes in parentheses)

W-L

1. North Central (Indpls.) (17) 7-0

2. Merrillville (1) 4-0

3. Carroll (Fort Wayne) 5-0

4. Evansville Reitz (1) 5-0

5. New Albany 5-1

6. Lawrence Central 6-1

7. Park Tudor 6-0

8. Pike 6-2

9. Logansport 7-0

10. Southport 5-2

11. Griffith 5-0

12. McCutcheon 7-1

13. Warsaw 7-0

14. Ben Davis 6-2

15. South Bend Riley 7-1

16. Carmel 3-3

17. Fort Wayne North Side 5-1

18. Martinsville 7-0

19. Lawrence North 2-2

19. Lafayette Jefferson 6-2

Other schools receiving votes: Barr-Reeve, Bloomington South, Castle, Chesterton, East Chicago Central, Hamilton Southeastern, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Tech, Jeffersonville, Liberty Christian, Marion, Mishawaka Marian, Mt. Vernon (Fortville), Northeastern, NorthWood, Silver Creek, South Bend Washington, Terre Haute South Vigo, Tipton, Tri-West Hendricks, Twin Lakes, Warren Central, Zionsville

nnn

Pair of county teams near top 20 in girls poll

IBCA girls top 20 Sunday’s poll

(First-place votes in parentheses)

W-L

1. Homestead (15) 9-0

2. Penn (3) 13-0

3. Columbus North (3) 10-0

4. Princeton (1) 11-0

5. Roncalli 11-1

6. Heritage Christian 8-1

7. Lawrence North 8-2

8. South Bend St. Josephs 10-0

9. Westfield 13-1

10. Pike 12-2

11. Plainfield 13-0

12. Lake Central 12-1

13. Benton Central 13-0

14. Carmel 9-3

15. Oregon-Davis 9-0

16. Noblesville 11-3

17. North Central (Indpls.) 9-4

18. Norwell 10-1

19. Ben Davis 10-3

20. Evansville Central 11-0

Other schools receiving votes: Argos, Bedford North Lawrence, East Central, Eastern (Pekin), Evansville Memorial, Gary West Side, Gibson Southern, Greenfield-Central, Hamilton Southeastern, Jac-Cen-Del, Lebanon, Michigan City Marquette, Mooresville, Mt. Vernon (Fortville), New Castle Chrysler, North Central (Farmersburg), North Harrison, North Knox, Rochester, Seymour, South Bend Washington, Southridge, Springs Valley, Tippecanoe Valley, Vincennes Lincoln, Vincennes Rivet, Washington, Whitko

nnn

Jay County duo receive player of week awards

DeAnn Kauffman of Union (Modoc) and Lyla Muhlenkamp of Jay County each set school records en route to collecting honors in the Indiana Basketball Coaches Association Player of the Week program for the week of Dec. 14 to 19.

Kauffman and Muhlenkamp share the weekly award for girls District 2. They are joined by Portage senior Canaan Cooper, Marion senior Vijay Blackmon, Evansville Reitz senior Dru Smith, South Bend Clay senior Mykayla Baylor, and Greenwood senior Holly Hoopingarner as weekly winners.

Cooper and Baylor are respective boys and girls winners for District 1, Blackmon is the boys honoree for District 2, and Smith and Hoopingarner collected respective boys’ and girls accolades for District 3.

nnn

Prep calendar

Today

Girls basketball

Greenwood at Greenfield-Central, 7:30 p.m.

Wrestling

Greenfield-Central at Jay County Invite, 8:30 a.m.

Monday

Girls basketball

Mt. Vernon at Twin Lakes Tournament, 4:45 p.m.

Tuesday

Girls basketball

Frankton at Eastern Hancock, 6 p.m.

New Palestine at Tri-West Tournament, noon

Greenfield-Central Tournament, 10 a.m.

Boys basketball

Frankton at Eastern Hancock, 7:30 p.m.

Greenfield-Central at South Ripley Tournament, 2:30 p.m.

Wrestling

New Palestine at Evansville Mater Dei, 11 a.m.

Greenfield-Central, Eastern Hancock at Connersville Invite, 9 a.m.

Mt. Vernon at Ben Davis, 8 a.m.

Swimming

Greenfield-Central at Roncalli Invite, at IUPUI, 9:30 a.m.

Eastern Hancock at Mooresville, 9 a.m.