The Sideline – November 5

High school football enters championship Friday

Class 6A moves into the regional championship round Friday while the rest of the state’s football classes contend for sectional titles.

The biggest game on the schedule will occur in Class 5A Sectional 14 as two unbeaten programs lock up with No. 2 Columbus East hosting No. 1 New Palestine. 

Below is the complete list of football games for this week.

CLASS 6A

Regional championships

Penn (10-1) at Merrillville (7-4)

Carmel (9-2) at Homestead (8-3)

Indianapolis Cathedral (8-3) at Avon (9-2)

Center Grove (11-0) at Warren Central (8-3)

CLASS 5A

Sectional championships

Sectional 9

South Bend Adams (8-3) at Mishawaka (7-3)

Sectional 10

Fort Wayne Snider (9-1) at Concord (8-2)

Sectional 11

Lafayette Jeff (8-2) at Westfield (6-4)

Sectional 12

Huntington North (3-7) at Kokomo (10-0)

Sectional 13

Decatur Central (8-2) at Zionsville (4-6)

Sectional 14

New Palestine (10-0) at Columbus East (11-0)

Sectional 15

Terre Haute North (4-6) at Bloomington South (10-0)

Sectional 16

Castle (6-4) at Bedford North Lawrence (5-5)

CLASS 4A

Sectional championships

Sectional 17

Lowell (11-0) at East Chicago Central (6-5)

Sectional 18

South Bend St. Joseph (6-5) at South Bend Washington (8-2)

Sectional 19

NorthWood (8-3) at Plymouth (9-2)

Sectional 20

Leo (10-1) at Fort Wayne Dwenger (10-1)

Sectional 21

Indianapolis Roncalli (7-4) at Greenwood (7-4)

Sectional 22

Pendleton Heights (5-6) at Delta (8-3)

Sectional 23

Seymour (5-6) at East Central (9-2)

Sectional 24

Jasper (10-1) at Evansville Harrison (9-2)

CLASS 3A

Sectional championships

Sectional 25

Hammond (10-1) at Mishawaka Marian (8-3)

Sectional 26

Culver Academy (6-5) at Garrett (9-2)

Sectional 27

Bellmont (9-2) at Fort Wayne Luers (8-3)

Sectional 28

North Montgomery (8-3) at West Lafayette (10-1)

Sectional 29

Indianapolis Chatard (7-3) at Tri-West (8-3)

Sectional 30

Lawrenceburg (7-4) at Batesville (10-1)

Sectional 31

Southridge (8-3) at Brownstown Central (9-2)

Sectional 32

Princeton (9-2) at Gibson Southern (11-0)

CLASS 2A

Sectional championships

Sectional 33

Knox (6-5) at Whiting (10-1)

Sectional 34

Bremen (6-5) at Lewis Cass (8-3)

Sectional 35

Whitko (6-5) at Woodlan (11-0)

Sectional 36

Eastbrook (11-0) at Winchester (9-2)

Sectional 37

Indianapolis Scecina (6-5) at Heritage Christian (9-2)

Sectional 38

Indianapolis Howe (8-3) at Triton Central (7-4)

Sectional 39

Monrovia (10-1) at North Putnam (9-2)

Sectional 40

Evansville Mater Dei (11-0) at North Posey (4-7)

CLASS A

Sectional championships

Sectional 41

North Judson (9-2) at Pioneer (11-0)

Sectional 42

Clinton Prairie (8-3) at Lafayette Central Catholic (11-0)

Sectional 43

LaVille (9-2) at Northfield (6-5)

Sectional 44

Monroe Central (9-2) at Adams Central (10-1)

Sectional 45

North Vermillion (10-1) at South Putnam (8-3)

Sectional 46

Cambridge City Lincoln (5-6) at Indianapolis Lutheran (7-4)

Sectional 47

West Washington (10-0) at North Decatur (8-3)

Sectional 48

North Central (Farmersburg) (7-4) at Linton-Stockton (10-1)

nnn

Tickets available for sectional title contest

Advance sale tickets are available in the New Palestine athletics office for Friday night’s Class 5A Sectional 14 championship game at Columbus East High School. Kickoff is scheduled for 7 p.m.

Tickets are $6 and available to purchase until 2:30 p.m. Friday.

Friday’s game pits No. 1 New Palestine against No. 2 Columbus East. The meeting marks the third straight year New Palestine and Columbus East will clash with a championship on the line.

New Palestine defeated Columbus East 30-28 in the Class 4A semistate championship en route to winning it’s first state title last year. In 2013, Columbus East won 49-14 in the semistate title game before clinching the 4A state championship.

nnn

Prep calendar

Today

Girls basketball

Connersville at New Palestine, 7:30 p.m.

Friday

Girls basketball

Greenwood at Greenfield-Central, 7:30 p.m.

Saturday

Girls basketball

Eastern Hancock at Hagerstown, 7:30 p.m.

Mt. Vernon at Warren Central, 7:30 p.m.

Greenfield-Central at Whiteland, 7:30 p.m.