The Sideline – October 30

Football postseason enters semifinal week

The Class 4A Mt. Vernon Marauders took care of business at home last Friday, defeating Jay County 42-14 in the Sectional 22 opening round. This week, they travel to face a familiar foe in Pendleton Heights.

After a bye week, top-ranked 5A New Palestine opens the state tournament against winless Martinsville at home.

No. 2 Eastern Hancock will bus to Indianapolis Howe for its Sectional 38 semifinal.

CLASS 5A

Sectional 9

Michigan City (2-6) at South Bend Adams (7-3)

Elkhart Central (2-7) at Mishawaka (6-3)

Sectional 10

Concord (7-2) at Fort Wayne North (4-5)

Goshen (5-4) at Fort Wayne Snider (8-1)

Sectional 11

McCutcheon (6-3) at Lafayette Jeff (7-2)

Harrison (West Lafayette) (4-5) at Westfield (5-4)

Sectional 12

Huntington North (2-7) at Anderson (2-7)

Kokomo (9-0) at Muncie Central (5-4)

Sectional 13

Plainfield (5-4) at Decatur Central (7-2)

Zionsville (3-6) at Indianapolis Tech (4-5)

Sectional 14

Whiteland (7-2) at Columbus East (10-0)

Martinsville (0-9) at New Palestine (9-0)

Sectional 15

Terre Haute South (1-8) at Terre Haute North (3-6)

Bloomington South (9-0) at Bloomington North (2-7)

Sectional 16

Evansville North (1-8) at Castle (5-4)

Bedford North Lawrence (4-5) at Floyd Central (4-5)

CLASS 4A

Sectional 17

Hammond Morton (6-4) at Lowell (10-0)

Hammond Gavit (5-5) at East Chicago Central (5-5)

Sectional 18

South Bend Riley (1-9) at South Bend St. Joseph (5-5)

Andrean (7-3) at South Bend Washington (7-2)

Sectional 19

NorthWood (7-3) at Northridge (7-3)

Plymouth (8-2) at DeKalb (5-5)

Sectional 20

Fort Wayne South (2-8) at Leo (9-1)

Fort Wayne Dwenger (9-1) at New Haven (7-3)

Sectional 21

Indianapolis Roncalli (6-4) at Lebanon (3-7)

Greenwood (6-4) at Northview (10-0)

Sectional 22

Mount Vernon (6-4) at Pendleton Heights (4-6)

New Castle (2-8) at Delta (7-3)

Sectional 23

Seymour (4-6) at Silver Creek (6-4)

East Central (8-2) at Shelbyville (9-1)

Sectional 24

Jasper (9-1) at Evansville Reitz (9-1)

Boonville (7-3) at Evansville Harrison (8-2)

CLASS 2A

Sectional 33

Knox (5-5) at North Newton (4-6)

Gary Roosevelt (4-5) at Whiting (9-1)

Sectional 34

Oak Hill (8-2) at Bremen (5-5)

Lewis Cass (7-3) at Winamac (8-2)

Sectional 35

Churubusco (6-4) at Whitko (5-5)

Eastside (7-3) at Woodlan (10-0)

Sectional 36

Eastbrook (10-0) at Taylor (4-6)

Elwood (6-4) at Winchester (8-2)

Sectional 37

Heritage Christian (8-2) at Speedway (3-7)

Indianapolis Ritter (6-4) at Indianapolis Scecina (5-5)

Sectional 38

Triton Central (6-4) at Centerville (1-9)

Eastern Hancock (10-0) at Indianapolis Howe (7-3)

Sectional 39

Monrovia (9-1) at Southmont (3-7)

Paoli (3-7) at North Putnam (8-2)

Sectional 40

North Posey (3-7) at Eastern (Pekin) (3-7)

Evansville Mater Dei (10-0) at Providence (4-6)

IndyCar’s 2016 schedule released

INDIANAPOLIS — INDYCAR announced the 2016 Verizon IndyCar Series schedule Tuesday, a 16-race season, anchored by the 100th Running of the Indianapolis 500.

ABC will broadcast five races in 2016 and will blanket Month of May coverage at Indianapolis Motor Speedway, broadcasting the Angie’s List Grand Prix of Indianapolis on May 14, Indianapolis 500 qualifications May 21 to 22 and the eagerly anticipated 100th Indianapolis 500 on May 29.

The complete schedule, with television networks and times:

March 13: Streets of St. Petersburg, ABC, 12:30 p.m.

April 2: Phoenix International Raceway, NBCSN, 8 p.m.

April 17: Streets of Long Beach, NBCSN, 4 p.m.

April 24: Barber Motorsports Park, NBCSN, 3 p.m.

May 14: Grand Prix of Indianapolis, ABC, 3:30 p.m.

May 29: Indianapolis 500, ABC, 11 a.m.

June 4: Raceway at Belle Isle Park, ABC, 3:30 p.m.

June 5: Raceway at Belle Isle Park, ABC, 3:30 p.m.

June 11: Texas Motor Speedway, NBCSN, 8 p.m.

June 26: Road America, NBCSN, 12:30 p.m.

July 10: Iowa Speedway, NBCSN, 5 p.m.

July 17: Streets of Toronto, NBCSN, 3 p.m.

July 31: Mid-Ohio Sports Car Course, NBCSN, 2 p.m.

Aug. 21: Pocono Raceway, NBCSN, 3 p.m.

Sept. 4: Streets of Boston, NBCSN, 2 p.m.

Sept. 18: Sonoma Raceway, NBCSN, 7 p.m.