The Sideline – October 9

Dragons, Royals highlight AP rankings

The Associated Press Top 10 Indiana high school football polls for Week 8:

Class 6A

Rank, school (FPV) W-L Pvs.

1. Center Grove (17);7-0;1

2. Carmel;5-2;3

3. Penn (1);6-1;2

4. Cathedral;5-2;4

5. Hamilton South;6-1;5

6. Warren Central;5-2;6

7. Avon;5-2;7

8. Columbus North;6-1;8

9. Southpor;5-2;NR

10. Valparaiso;5-2;NR

Others receiving votes: 11, Pike 18. 11, Fishers 18. 13, Ben Davis 12. 13, Chesterton 12. 15, Lake Central 6. 16, Lawrence Central 2.

Class 5A

Rank, school (FPV) W-L Pvs.

1. New Palestine (14);7-0;1

2. Ft. Wayne Snider (3);7-0;2

3. Columbus Eas;7-0;3

4. Bloomington S. (1);7-0;4

5. Kokomo;7-0;5

6. Whiteland;5-2;6

7. Decatur Central;6-1;T6

8. Mishawaka;5-2;9

9. Westfield;4-3;8

10. Concord;5-2;NR

Others receiving votes: 11, South Bend Adams 22. 12, Lafayette Jeff 10. 13, McCutcheon 6. 14, Zionsville 4.

Class 4A

Rank, school (FPV) W-L Pvs.

1. Ev. Reitz (17);7-0;1

2. Lowell (1);7-0;3

3. Northview;7-0;4

4. Jasper;6-1;5

5. E. Central;6-1;6

6. Ft. Wayne Dw.;6-1;7

7. Plymouth;6-1;2

8. Leo;6-1;8

9. Andrean;5-2;NR

(tie) Shelbyville;6-1;9

Others receiving votes: 11, E. Noble 30. 12, S. Bend Washington 18. 13, Roncalli 10. 14, New Haven 8. 14, Delta 8. 16, Logansport 6. 16, Northridge 6. 18, Ev. Harrison 4.

Class 3A

Rank, school (FPV) W-L Pvs.

1. Gibson South. (12);7-0;1

2. W. Lafayette (4);7-0;2

3. Bishop Chatard (2);5-2;3

4. Ft. Wayne Luers;5-2;5

5. Heritage Hills;6-1;7

6. Brebeuf Jesuit; 5-2;8

7. Mishawaka Marian;6-1;4

8. N. Harrison;7-0;9

9. Jimtown;5-2;10

10. Guerin Catholic;5-2;6

Others receiving votes: 11, Bellmont 40. 12, Western Boone 26. 13, Wheeler 12. 14, Southridge 10. 15, Batesville 8. 16, Twin Lakes 6.

Class 2A

Rank, school (FPV) W-L Pvs.

1. Ev. Mater D. (18);7-0;1

2. Eastern Hancock;7-0;2

3. Monrovia;6-1;3

4. Woodlan;7-0;4

5. Eastbrook;7-0;5

6. Heritage Christian;6-1;6

7. Whiting;6-1;8

8. Oak Hill;6-1;7

9. Triton Central;4-3;NR

10. Winamac;5-2;NR

Others receiving votes: 11, N. Putnam 36. 12, Cardinal Ritter 12. 12, Winchester 12. 14, Howe 4. 14, Broad Ripple 4. 16, Boone Grove 2. 16, Northeastern 2.

Class A

Rank, school (FPV) W-L Pvs.

1. Lafayette Cath. (15);7-0;1

2. Pioneer (2);7-0;2

3. Linton (1);6-1;3

4. N. Vermillion;6-1;5

5. Tri-Central;7-0;4

6. N. White;7-0;6

7. Adams Cent.;7-0;7

8. Northfield;7-0;8

9. Shenandoah;6-1;9

10. W. Washington;7-0;NR

Others receiving votes: 11, LaVille 26. 12, Monroe Central 16. 13, N. Knox 14. 14, Fountain Central 10. 15, Perry Central 6. 16, S. Newton 4.

nnn

Prep calendar

Today

Football

Delta at Greenfield-Central, 7:30 p.m.

New Castle at New Palestine, 7:30 p.m.

Mt. Vernon at Shelbyville, 7 p.m.

Eastern Hancock at Shenandoah, 7 p.m.

Saturday

Volleyball

New Palestine, Greenfield-Central, Mt. Vernon, Eastern Hancock in Hancock County Tournament at Mt. Vernon, 9 a.m.

Cross-country

Eastern Hancock, New Palestine, Greenfield-Central at New Palestine Sectional, 10 a.m.

Mt. Vernon at Pendleton Heights Sectional, 10:30 a.m.

Girls soccer

New Palestine Sectional (finals): Mt. Vernon vs. New Palestine, 7 p.m.

Boys soccer

Greenfield-Central Sectional (finals): Mt. Vernon vs. New Palestine, 2 p.m.

Monday

Volleyball

Mt. Vernon at New Palestine, 5:30 p.m.

Eastern Hancock at Edinburgh, 6 p.m.

Tuesday

Volleyball

Greenfield-Central at Yorktown, 6 p.m.

Indiana Deaf at Eastern Hancock, 6 p.m.

Wednesday

Volleyball

Mt. Vernon at Beech Grove, 5:30 p.m.

Girls soccer

Shelbyville Regional (semifinal), 5 p.m.

Thursday

Volleyball

Franklin at New Palestine, 5:30 p.m.

Warren Central at Greenfield-Central, 6 p.m.

Boys soccer

Mt. Vernon Regional (semifinal), 7 p.m.