The Sideline – September 3

Registration for aquatic team ending today

Swim registration for the Greenfield Community Aquatic Team will be conducted from 5 to 6:30 p.m. today at the high school aquatic center, 810 N. Broadway St.

Information: swimgcat.org

nnn

Dragons hold steady, Royals jump to 6th

The Associated Press Top 10 Indiana high school football poll, with first-place votes in parentheses, records through games of Tuesday, and previous rankings:

CLASS 6A

Rank-School FPV Rcd Pvs

1. Ben Davis (16) 2-0 1

2. Center Grove (1) 2-0 3

3. Penn (1) 2-0 4

4. Carmel – 1-1 2

5. Fishers – 2-0 8

6. Cathedral – 1-1 5

7. Avon – 1-1 6

8. Carroll (FW) – 2-0 10

9. Warren Central – 0-2 7

10. Southport – 1-1 9

Others receiving votes: 11, LaPorte 32. 12, Hamilton Southeastern 22. 13, Pike 10. 14, Noblesville 6. 15, Columbus North 4. 16, Homestead 2.

CLASS 5A

Rank-School FPV Rcd Pvs

1. New Palestine (15) 2-0 1

2. Blmgtn. South (1) 2-0 2

3. Ft. Wayne Snider (2) 2-0 3

4. Columbus East – 2-0 4

5. Mishawaka – 2-0 5

6. Westfield – 2-0 8

7. Decatur Central – 2-0 9

8. Zionsville – 2-0 NR

9. Terre Haute South – 1-1 6

10. Whiteland – 1-1 7

Others receiving votes: 11, Kokomo 16. 12, Plainfield 6. 12, Terre Haute North 6. 12, Ft. Wayne North 6. 15, Castle 4. 16, Lafayette Jeff 2.

CLASS 4A

Rank-School FPV Rcd Pvs

1. Evansville Reitz (17) 2-0 1

2. Plymouth (1) 2-0 2

3. Jasper – 2-0 3

4. Andrean – 2-0 4

5. Roncalli – 1-1 5

6. Northridge – 2-0 6

7. East Central – 2-0 7

8. Lowell – 2-0 9

9. New Prairie – 1-1 10

10. Northview – 2-0 NR

Others receiving votes: 11, Leo 54. 12, New Haven 16. 13, Ev. Central 14. 13, Beech Grove 14. 15, E. Noble 10. 15, Kankakee Valley 10. 17, Ev. Harrison 8. 17, Munster 8.

CLASS 3A

Rank-School FPV Rcd Pvs

1. Bishop Chatard (11) 2-0 2

2. Gibson Southern (3) 2-0 3

3. W. Lafayette (2) 2-0 4

4. Ft. Wayne Luers (1) 1-1 1

5. Heritage Hills – 2-0 6

6. Mish. Marian (1) 2-0 9

7. Yorktown – 2-0 10

8. Brownstown – 2-0 NR

9. Guerin Catholic – 1-1 5

10. Hamilton Heights – 1-1 7

Others receiving votes: 11, Tri-West 38. 12, Brebeuf Jesuit 26. 13, Jimtown 18. 14, Batesville 12. 15, Culver Academy 4. 15, Southridge 4. 17, Tipton 2. 17, N. Montgomery 2. 17, Charlestown 2. 17, Hammond 2.

CLASS 2A

Rank-School FPV Rcd Pvs

1. Ev. Mater Dei (17) 2-0 1

2. Cardinal Ritter (1) 2-0 3

3. Heritage Christian – 2-0 9

4. Whiting – 2-0 7

5. Monrovia – 1-1 6

6. Eastern Hancock – 2-0 8

7. Triton Central – 1-1 2

8. Woodlan – 2-0 10

9. Scecina – 2-0 NR

10. Eastbrook – 2-0 NR

Others receiving votes: 11, Winamac 44. 12, Oak Hill 40. 13, Winchester 34. 14, Bremen 30. 15, Northeastern 10. 16, N. Putnam 8.

CLASS A

Rank-School FPV Rcd Pvs

1. North Vermillion (10) 2-0 1

2. Laf. Catholic (8) 2-0 2

3. Pioneer – 2-0 3

4. Linton – 2-0 4

5. Tri-Central – 2-0 5

6. Shenandoah – 2-0 6

7. LaVille – 2-0 7

8. North White – 2-0 8

9. Southern Wells – 2-0 9

10. Adams Central – 2-0 NR

Others receiving votes: 11, Fountain Central 22. 12, Perry Central 20. 12, Tecumseh 20. 14, Attica 18. 15, Sheridan 12. 16, Monroe Central 10. 17, Lutheran 2. 17, S. Newton 2. 17, S. Putnam 2. 17, Springs Valley 2.

nnn

Prep calendar

Today

Boys soccer

Mt. Vernon at Noblesville, 6:30 p.m.

Girls soccer

Mt. Vernon at Warren Central, 7 p.m.

Volleyball

Greenfield-Central at New Palestine, 6 p.m.

Mt. Vernon at Delta, 6 p.m.

Blue River Valley at Eastern Hancock, 6 p.m.

Girls golf

Lawrence Central at New Palestine (Hawk’s Tail), 4:30 p.m.

Eastern Hancock at Cambridge City Lincoln, 4:30 p.m.

Boys tennis

Yorktown at Mt. Vernon, 5 p.m.

Morristown at Greenfield-Central, 5:30 p.m.

Shelbyville at New Palestine, 5 p.m.

Friday

Football

Mt. Vernon at Greenfield-Central, 7:30 p.m.

New Palestine at Yorktown, 7:30 p.m.

Eastern Hancock at Indian Creek, 7 p.m.