BASEBALL
Star of the Week
Cole Fout
Team: Eastern Hancock
[sc:text-divider text-divider-title=”Story continues below gallery” ]
Jersey: No. 2
Grade: Senior
Position: Catcher
Stats: In an 11-1 Mid-Hoosier Conference win against South Decatur, Fout went 3-for-4 with a home run, two doubles and three RBIs. For the season, the senior catcher is hitting .436 with eight home runs, 24 RBIs, seven doubles, a 1.000 slugging percentage and a .575 on-base percentage.
nnn
Baseball poll
This week’s Indiana High School Baseball Coaches Association polls.
Class 4A: 1. Cathedral, 2. Floyd Central, 3. Lawrence North, 4. Columbus North, 5. Lake Central, 6. LaPorte, 7. McCutcheon, 8. Hobart, 9. Center Grove, 10. Zionsville.
Class 3A: 1. Jasper, 2. Crawfordsville, 3. Silver Creek, 4. Andrean, 5. Hanover Central, 6t. Norwell, 6t. Yorktown, 8. Leo, 9. Peru, 10. West Vigo.
Class 2A: 1. Knightstown, 2. Lapel, 3. S. Spencer, 4. FW Canterbury, 5. Lafayette Central Catholic, 6. Cass, 7. Alexandria, 8. Wapahani, 9. Eastern Greentown, 10. Hebron.
Class A: 1. Pioneer, 2. Rockville, 3. Rising Sun, 4. South Central, 5. North White, 6. Frontier, 7. Orleans, 8. Shakamak, 9. Jac-Cen-Del, 10. Loogootee.
nnn
Tourney draw is Tuesday
Baseball sectional draw: 8 a.m., Tuesday
Online: ihsaa.org
Sectional dates: May 27 to June 1
Times: To be determined by host school
Admission: $6 per session; $9 season
nnn
SOFTBALL
Star of the Week
Darcie Huber
Team: Greenfield-Central
Jersey: No. 21
Grade: Junior
Position: Pitcher
Stats: Huber hit a game-winning home run against Pendleton Heights to give the Cougars a share of their first-ever Hoosier Heritage Conference championship. She also recorded 12 strikeouts pitching in the win against the Arabians, and 15 more strikeouts in a follow-up victory against Lawrence Central. For the year, Huber is batting .452 with six home runs and has a 14-1 record in the pitcher’s circle with 152 strikeouts and a 1.27 ERA.
nnn
Sectional slates set
Results of the IHSAA state tournament sectional draw:
2A Sectional 41 at Cambridge City Lincoln
May 25
Knightstown vs. Centerville, 11 a.m.
Cambridge City Lincoln vs. Union County, 12:30 p.m.
Northeastern vs. Hagerstown, 2 p.m.
May 26
Eastern Hancock vs. Knightstown-Centerville winner, 5:30 p.m.
Cambridge City Lincoln-Union County winner vs. Northeastern-Hagerstown winner, 7 p.m.
May 27
Championship, 6 p.m.
4A Sectional 9 at Mt. Vernon
May 25
Pendleton Heights vs. Connersville, 3 p.m.
Anderson vs. Greenfield-Central, 4:45 p.m.
Richmond vs. New Castle, 6:30 p.m.
May 26
Mt. Vernon vs. Pendleton Heights-Connersville winner, 5:30 p.m.
Anderson-Greenfield-Central winner vs. Richmond-New Castle winner, 7:15 p.m.
May 27
Championship, 7 p.m.
4A Sectional 13 at Center Grove
May 25
Greenwood vs. Center Grove, 10 a.m.
Whiteland vs. Franklin Central, noon
May 26
Greenwood-Center Grove winner vs. Whiteland-Franklin Central winner, 5 p.m.
New Palestine vs. Franklin, 7 p.m.
May 27
Championship, 6 p.m.